Navzdory mnoha překážkám se letošní MČR v rogainingu přece jen uskutečnilo. Dokonce se dostavila i mezinárodní konkurence. Jeden Novozélanďan a dvě Rusky sice žijí v Čechách, ale tři závodníci dorazili až z Drážďan. Účast byla oproti loňsku zhruba poloviční, viz srovnání účasti.
Přestože po velkou část závodu lilo jako z konve, většina týmů se nevzdala, a využila ke sběru kontrol celý časový limit. Na webu závodu najdete odkaz na výsledky i Play-Map s mapou a postupy jednotlivých týmů.
Jsem rád, že se potvrdila moje teorie, že přípravu rogainingu je možno zvládnout během poměrně krátkého času a s relativně malým počtem pořadatelů. Samozřejmě, vždycky je lepší se extrémům vyhýbat, ale jde to. Vlastně potřebuješ „jen“:
1) vyřídit souhlas majitele lesa, my letos měli jen okolí centra závodu
2) web závodu, někoho kdo zajistí propagaci (ORIS, web ČAR, propagační maily, Facebook atp.)
3) mapové podklady mohu zajistit, letos jsme je upravovali jen minimálně, to ale není nutné opakovat :-)
4) kontroly (na závod stačí >60, začínáš s 80-100 kandidáty) naplánuješ doma, třeba na mapy.cz, a postupně zužuješ výběr a zpřesňuješ mapu v jejich okolí. Před lístečkováním strávili Horovi v lese 3 víkendy, a víceméně se jim podařilo vybrat skoro 100 % kontrol. Ve více lidech se to dá zvládnout za víkend. Zbytek jsme doladili během lístečkování (1 víkend).
5) přihláškový systém mohu dodat, vyžaduje databázový server s určitou minimální konfigurací. Lze využít i server ČAR
6) kreslení a finalizace mapy vyžaduje osobu, která umí pracovat s OCAD nebo s O-mapperem. Já si s tím letos hrál několik dní, ale i na hrubě nakreslené mapě se dá běhat.
7) na počítání výsledků je třeba někoho zaškolit, my naštěstí měli přímo autora výpočetního prográmku
8) někdo musí zajistit materiál na pořádání, inspirační seznamy dodám
9) na roznos kontrol jsme využili 5 aut a 9 lidí, na sběr kontrol podobně. I tady platí čím víc, tím líp.
10) na Hash house (letos nebyl), potřebuješ noční směny po 2 hodinách (2-3 lidi), pokud máš i zvlášť bufet, tak ještě někoho navíc. Co třeba nakoupit dodám.
11) někoho na zařízení pěkného počasí, na to ale letos nezbyl čas, ani lidi :-)
Doufám, že se tímto nechají inspirovat budoucí pořadatelé a 24 let dlouhá tradice MČR v rogainingu, která je druhá nejdelší na světě (po Austrálii), bude pokračovat. Když nás nezastavil ani čínský bacil, věřím, že se podaří překonat i ostych potenciálních organizátorů. Ti samozřejmě mohou počítat s mou pomocí a poradenstvím, stačí jen napsat, zavolat...
Přeji vám všem krásné léto, já ho odstartuji o víkendu první post-covidovou návštěvou závodního prostoru Sudetského Tojnárkova Bloudění.