Česká asociace rogainingu a horského orientačního běhu

 • WRC 2015 v Laponsku

  V Bulletinu #3 pořadatelé mj. specifikovali program MS a povinnou výbavu. Správa parku zakázala jakékoli, třebas dočasné, odkládání batohu během závodu.
  Pro plánování trasy pořadatel neposkytne žádný přístřešek se stoly a místy k sezení. Všichni budeme muset povinně zůstat v prostoru kempu, který naopak až do okamžiku startu opustí všechny doprovodné osoby. A pořadatelé budou kontrolovat stany, zda přitom nedochází k porušení pravidel. No prostě bude sranda.

  14TH WORLD ROGAINING CHAMPIONSHIPS - AUSTRALIA

  Come and explore the Red Centre of Australia in 2016!
  Australia’s most experienced setters are planning a course that is bound to challenge the world’s best rogainers, as well as provide an exciting opportunity to explore stunning scenery in a very remote area. Picture spectacular rock formations, beautiful gorges and wide, dry watercourses with complex contour detail and very few trails…
  The World Rogaining Championships will be held on 23-24 July 2016 at the Ross River Resort and adjacent properties, less than an hour’s drive from Alice Springs, in the centre of Australia. Easily accessible, the Alice Springs Airport has daily connections to all major Australian cities. Why not combine the World Rogaining Championships with orienteering around Alice Springs in the days prior to the Championships, or participate in orienteering or rogaining events in other areas around Australia? You could visit Sydney, Melbourne or the Great Barrier Reef, or visit one of our many world-famous wine regions while in Australia.
  Alternatively, see the sights of Central Australia and explore Uluru, Kata Tjuta and Kings Canyon or hike sections of the 223km Larapinta Trail.
  You can explore the course and surrounding features at http://worldrogainingchamps.com.au/ for a taste of rogaining in a very special part of Australia. Please sign up to the mailing list on this teaser website, to ensure you will be notified when the main event website is launched.
  We look forward to seeing you at the 2016 World Rogaining Championships in Australia.

  ERC 2015

  Poněkud ve stínu WRC ve Finsku zůstalo české mistrovství, které je současně mistrovstvím Evropy. Počet účastníků je omezen na 350, přihlášky za první startovné jsou do 30.3. Informace najdete na stránkách mistrovství

  WRC 2015 News

  Pořadatelé WRC 2015 zveřejnili Bulletin #2.
  Od 15. ledna se mohou registrovat všichni, kdo mají zájem startovat. Limit účasti 1000 osob kdyžtak bude navýšen.

  VokoBer(g) 2015

  31. 1. 2015 pořádáme první ročník zimního orientačního závodu v Českém středohoří. Veškeré detailní informace naleznete na našich webovkách http://www.sponateplice.cz, a to pod tlačítkem s názvem závodu VokoBer(g). Těšíme se na vaši účast a věříme, že i přes svou náročnost závod zaujme a stane se tak zajímavým zpestřením zimního období pro odhodlané sportovce.
  « 1 8 15 16 17 18 19 20 21 22 28 »