V době koronavirové s všemožnými omezeními vzájemného potkávání se, zrušenými sportovními a kulturními akcemi, uzavřenými restauracemi a hotely i státními hranicemi, se kolegové z polského Compassu z Krakova nevzdali a dotáhli organizaci XIX. ročníku závodů GEZnO (Górskie Ekstremalne Zawody na Orientację – tedy horský extrémní orienťák) až do úspěšného konce. Závody tedy proběhly v plánovaném termínu 7. a 8. listopadu, i když s určitými komplikacemi (rozdělením závodníků na startu, omezením pobytu v centru, používáním roušek a rukavic).
Tentokrát se tyto už tradiční závody dvojic (vybíhat na trať samostatně se z bezpečnostních důvodů nepovoluje a dvojice musí absolvovat celou trať společně) – memoriál Jana Gracjasze (kterého jsme ještě většinou měli možnost poznat osobně) – konaly v obci Zalesie uprostřed pohoří Beskid Wyspowy (což v překladu znamená ostrovní Beskydy a taky tam žádné dlouhé hřebenovky nejsou..).
Na závody se nás přihlásilo z ČR celkem osm – samí veteráni ze Zlína (5) a Prahy (3) – a vytvořili jsme 4 týmy:
V kat. VKK (ženy, v součtu min. 80 let):
Tým WITaj Babi: Monika Krejčíková a Jana Kundratová a tým Kangdjoktjo (což tibetsky znamená „co nejrychleji to jde“): Věra Hájková a Zuzana Setínková
V kat. VMIX2 (minimálně jedna žena, v součtu min. 100 let):
Tým HoKus: Magda Horová a Antonín Kusbach
V kat. VMM3 (muži, v součtu min. 120 let):
Tým WITaj: Zbyněk Krejčík (který mimochodem vynechal doposud pouze jeden ročník těchto závodů) a Marian Lanc
Parametry tratí
Délka E1
Převýšení E1
Délka E2
Převýšení E2
Součet *
VKK
14,7
1300
12,3
1100
51,0
VMIX2
15,9
1390
12,0
1120
53,0
VMM3
17,1
1450
15,2
1370
60,5
* Délka i převýšení jsou měřeny vzdušnou čarou mezi kontrolami (u první etapy je to trochu sporné, protože pořadí kontrol je libovolné – free order). Parametr „součet“ je počítán jako délka plus 1 kilometr na každých 100 m převýšení.
Pro zajímavost: Nejdelší trať kategorie MM měla v první etapě (E1) 26,7 km a 2390 m převýšení, druhá etapa (E2) byla dlouhá 22,1 km s 2140 m převýšení. „Součet“ u ní vycházel na 94,1.
Po oba dny je určen časový limit pro všechny kategorie stejný – 8 hodin, jehož překročení je penalizováno přičtením pětinásobku minut zpoždění. Není nutno navštívit-označit všechny kontroly, stačí 50% plus jedna, ale za každou vynechanou kontrolu se přičítá penalizace, která je u kontroly uvedena – bývá to 1 až 3 hodiny.
Vyrazili jsme ze Zlína vypůjčeným pohodlným 8-mi místným Fordem v pátek odpoledne, v Olomouci jsme přibrali pražskou část výpravy a večer už jsme se hlásili v centru závodů na stadionu LKS Zalesianka. Ubytování jsme měli zajištěno v penzionu „U Marii i Staszka“, kde nám i připravili vydatné večeře. Pokoje byly sice dost stísněné, ale nějak jsme se s tím popasovali. Horší byl minimální prostor pro parkování, ale Zbyňa si poradil i se slalomem s naším poněkud větším vozem mezi auty a ploty.
Když jsme se ráno dostavili na start, byla všude mlha. Brzy po startu ji však prosvítilo slunce, mlha se postupně rozplynula nebo zůstala v nižších polohách a my jsme mohli hltat nádherné výhledy na vystupující kopce, údolí, osady, louky a obdivovat v dáli panorama Tater. I druhý den v neděli bylo nádherné počasí a my jsme mohli plně „dobíjet baterky“ - všechny problémy jsme hodili za hlavu a jen si užívali.
Samozřejmě jsme se i snažili o co nejlepší výsledek, který jsme mohli v rámci naší momentální výkonnosti dosáhnout a odvezli jsme si nakonec dvě třetí místa. Zvláště je třeba ocenit výkon Zuzky s Věrou, kdy ve druhé etapě smazaly téměř půlhodinovou ztrátu z první etapy a dostaly se na třetí místo rozdílem pouhé jedné minuty po 9 hodinách a 31 minutách strávených na tratích závodu. Ale myslím si, že nejdůležitější byl pro nás pro všechny nádherný zážitek z překrásného horského prostředí.
Kdo by chtěl zjistit o závodech více, najde informace na stránkách GEZnO
Douška: Kde bych si kdy pomyslel, když mne Zbyňa přesvědčil poprvé před pár lety, abych se zúčastnil závodu GEZnO, že mne to tak chytne. Je to adrenalin a zábava! Kolikrát už jsme přešvihli limit, doslova lezli prakticky neprůchodným terénem, potkávali se s jeleny, divočáky, či přebíhali po bobří hrázi, šplhali na skalnaté vršky, přelézali hluboké zářezy, brodili se vodou, mokli, mrzli atd. - dokud tělo dovolí rád se ještě zúčastním dalších podobných akcí.
Marian Lanc
1) Dnes jsme měli startovat první hrobovou etapu. Stav nouze ale trvá, a vláda ho prý chce prodloužit až do 20. prosince. Pokud se dnes zveřejněná tabulka PES nebude měnit podobně chaoticky jako předchozí vládní nařízení, budeme moci HROB uspořádat při dosažení stupně č. 3 (sport venku pro 50 lidí, hospody otevřené do 22:00, ubytovací zařízení bez omezení). Nyní je celá republika na 70 bodech, potřebujeme pokles do pásma 50-60 bodů. Naděje na letošní MČR HROB stále žije, tož modleme se.
2) Současně s MČR HROB začínám připravovat i Sudetské Tojnárkovo Bloudění 2021.
Dnes spouštíme web závodu s úvodní upoutávkou a motivačním videem, natočeným během STB 2020 týmem Cookies & Pancakes. Můžete si rovněž prohlédnout přehled map a tratí
všech předchozích ročníků Sudetského Tojnárkova Bloudění.
Tak nám prodloužili nouzový stav. Minimálně do 20. listopadu nejspíš nebude možno povečeřet v hospodě, sejít se ve větším počtu nebo uspořádat sportovní akci. Proto jsme se rozhodli HROB opět přesunout. Nový termín 12. až 13. prosince už bude vyžadovat čelovku :-), rozpis už jsem aktualizoval. Jednou to vyjde :-).
Pokročil jsem i v přípravách STB 2021, ale v jarním termínu bohužel proběhnout nemůže. Ne kvůli Covidu, i když kdo ví... V části plánovaného závodního prostoru se přemnožila divoká prasata, a v březnu budou vyvádět mladé. Tojnárkovo Bloudění je myslím dostatečně zábavné samo o sobě, tudíž nepotřebuje dále zpestřovat sprinterskými či zápasnickými souboji s bachyněmi :-).
Byl aktualizován rozpis MČR HROB. Kromě nového termínu (14. až 15. 11.) jsem změnil čas startu první etapy a doplnil informace, jak se na start E1 dostat.
Přicházejí první odhlášky, začínáme vracet startovné.
Chci vás všechny ujistit, že pokud se epidemiologická situace nezlepší ani v listopadu, jsme odhodláni přesunout závod třeba na prosinec.
HROBu zdar!
Včera skončil první termín přihlášek, ještě pár dní ale budeme zapomnětlivcům tolerovat přihlášení za nezvýšené startovné. Vážíme si každého přihlášeného a samozřejmě i všech, kteří nám drží palce, a modlí se za úspěšné uspořádání naší akce. Zázraky se dějí :-).
V nedělní mlze jsme ofáborkovali většinu kontrol, zbytek doufám dorazíme příští víkend. Fotky z fáborkování budu zveřejňovat ve fotogalerii.
1) Pokračujeme v přípravách letošního HROBu. Hledáme řešení, jak závod uspořádat za dodržení současně platných omezení, a s napětím očekáváme nařízení budoucí. Klíčový bude limit počtu účastníků. Jsme schopni startovat ve vlnách po 100, možná 50 lidech. Místo mačkání v autobuse pro 150 osob vás čeká delší pochod na start 1. etapy. Velkou výzvu představuje organizace závodního občerstvení. Pokusíme se zajistit alespoň minimální servis, ale raději nic neslibujeme.
Zrušit naší akci můžeme vždycky, v tom případě bychom zaplacené vklady vrátili.
2) Evropští zástupci v IRF zvolili pořadatele Mistrovství Evropy v rogainingu 2022. Šampionát uspořádá Rusko v Karélii.
1) Přes všechny překážky a omezení se 6. ročník Sudetského Tojnárkova Bloudění podařilo uspořádat. Do Německa nás nepustili, počasí, hlavně v sobotu bylo drsné, ale všichni přežili. Předběžné výsledky už visí na webu, posílám odkaz na povedenou videoreportáž, kterou natočil tým Cookies & Pancakes. Na Playmaps si můžete prohlédnout mapy, GPS logy i ručně zakreslené postupy jednotlivých týmů:
* páteční noční dvouhodinovka
* sobotní pětihodinovka
* nedělní čtyřhodinovka na mapě z r. 1850
2) Kvůli ohlášenému omezení účasti na 20 osob letos Noční můry definitivně nebudou. Panuje většinová shoda, že nemá cenu obětovat společenskou stránku akce a zredukovat závod na ryze sportovní aktivitu.
3) Klapkovic Letní Kraktrek naopak během příštího víkendu proběhnout stihne, omezení venkovních volnočasových aktivit spustí až od pondělka.
4) Saská vláda prý hodlá přes hranici pouštět Čechy, pokud se vrátí zpět do 24 hodin. Možná se mi příští víkend otevře sbírací okno, za čárou máme ještě 4 poslední fáborky.
5) Přihlášky na MČR v horském OB zatím přijímáme jako by se nechumelilo. Pokud bude závod zrušen, všechny vklady zase vrátím. Naše vláda mi situaci zrovna neulehčuje, v jejích výstupech aby se Agročert vyznal:
„Profesionální sport bude omezený zhruba na 130 lidí, tak aby mohly pokračovat například nejvyšší fotbalová nebo hokejová liga, ovšem už před prázdnými tribunami. Problém bude s amatérským sportováním. "Veškeré soutěže, které jsou registrovány a organizovány svazem, se budou hrát v normálním složení, u těch ostatních už bohužel bude venku limit 20 lidí," dodal ministr.“
MČR HROB je pořádané svazem (Česká asociace rogainingu a horského OB), všechny přihlášené pokládám za profesionály, i když neplacené… Dle mého by pro nás mělo platit omezení 130 osob. Samozřejmě je mi jasné, že ministr šije přijímaná opatření na míru hokejovému a fotbalovému svazu.
Rozhodně ale nevěšte hlavu, hlavní pořadatel letošního MČR HROB má opakovaně víc štěstí než rozumu, ono to nějak dopadne :-).
Posílám poslední výzvu k přihlášení na Sudetské Tojnárkovo Bloudění.
Kontroly máme v lese, mapy odeslány do tiskárny, a teď už jen přežít následující týden vládních opatření.
COVID však není jediná potíž, se kterou se budeme muset vyrovnat. Závodní prostor nám bohužel vedví rozervala výstavba plynovodu Antilopa. Linie potrubí je po celé délce jen velmi obtížně překonatelná, ale samozřejmě přelézt se dá. Zásypem křížení s lesními cestami se plynaři nezdržovali, ještěže nechali aspoň průjezd k hotelu Lesná. Nicméně koncepci tratí pátečního nočáku a nedělní etapy na historické mapě mi nabourali pekelně. Fotky (nejen) plynovodu najdete ve fotogalerii.
Pár informací pro ty, kteří rádi lítají z extrému do extrému:
1) dnes končí první termín přihlášek Sudetského Tojnárkova Bloudění. Jako každý rok hodlám ještě na pár dní „zapomenout“ na vytrhnutí dneška z kalendáře a počkám, až se probudí zapomnětlivci. Jen upozorňuji, že objednávky jídla jsem slíbil nahlásit do neděle 20. září, a v pondělí už musím poslat peníze majiteli restaurace. Týmům, které objednané pokrmy nezaplatí do pátku 18. 9., jejich objednávku stornuji.
Dnes jsem zavedl první závodní kontroly, zbytek rozneseme během příštího víkendu. A budeme se modlit, aby vláda, popř. sousední Německo, nezpřísnili covidové restrikce.
2) Na víkend 3. až 4. 10. připravují Klapkovi již 19. ročník Krakonošova letního treku. Start a cíl závodu bude hostit město Vrchlabí, bohužel ubytování v tradiční školní tělocvičně se zajistit nepodařilo.
3) MČR HROB má zatím víc štěstí. Podařilo se mi zajistit jak pořadatelské ubytování v tělocvičně, ve které se necvičí, tak možnost prezentace a doběhu v areálu ZŠ na Střekově. Mohl jsem tedy zveřejnit rozpis a spustit přihlášky.
4) a pro jistotu ještě jednou upozorňuji na 8istovky Žďárských vrchů, které startují příští sobotu 19. 9.