Česká asociace rogainingu a horského orientačního běhu

 • ČAR info 2024/02

  1) Pořadatelé letošního rogainingového Mistrovství Evropy v Estonsku (Misso, Võru county) zatím tají webové stránky, nám IRF bafíkům zatím poslali Bulletin #1.

  2) Podobnou taktiku volí i organizátoři ZLOM 2024, ale makají na tom. A protože nejsou Eben, ono to bude :-). Vezměte tudíž na vědomí, že první letošní extrémní výzvu si můžete dopřát už v sobotu 9. března v okolí Zlína.

  3) Noční můry vyletí vzápětí po tradiční kontrolní exovce piva v pátek 5. 4. v Lokti.

  4) Blíží se zveřejnění rozpisu a přihlášek letošního Sudetského Tojnárkova Bloudění. Už jenom doladit cenu ubytování, jídla…, a taky to bude.

  5) Blíží se toho víc. Zubaté snad utečeme, ale červnové MČR v rogainingu 2024 nás asi nemine.

  6) Dostal jsem pozvánku na 10. ročník akce Drsoň/Měkoň, která proběhne 27. 4. 2024 v dolním Posázaví. Webové stránky jsou zatím ve stadiu příprav, formát akce bude obdobný jako loni.
  Jedná se o pětihodinovku, kategorie Drsoň je určena cyklistům, Měkoň pěšákům, kteří dokonce mohou popojet vláčkem. Více informací najdete v propozicích, časem snad i na webu. Přihláškový systém už funguje, tudíž máte možnost se hlásit v předtermínu, dříve, než bude akce oznámena veřejně.

  7) A jako bonus pro vás ve spolupráci s Natašou z Adamova připravujeme narozeninovou oslavu kulatého jubilea ve formě rogainingu (spojeného s oslavou) v oblasti moravského krasu, nebo někde jinde. Termín nejspíše 11. až 12. 5., ještě bude upřesněn, stejně jako prostor závodu.

  Jeden Mistrovský závod za námi a druhý před námi

  Letošní Mistrovství ČR v horském orientačním běhu je za námi a můžete se podívat na výsledky i fotky na stránce závodu. Ve zkratce lze uvést, že všechny hlavní kategorie opanovali mladí závodníci a získali tak volné startovné na katalánský rogainingový závod na 6 nebo 8 hodin v příštím roce.
  Následující mistrovský závod ČARu bude rogainingové mistrovství pořádané oddílem orientačního běhu OK99 Hradec Králové nikoli však v Hradeckých rovinách, ale na Broumovsku, viz zprovozněná první verze webové stránky závodu MČR rogaining 2024

  Krátká zpráva reprezentace ČARu na mezinárodních akcích v roce 2023

  Na konci července letošního roku proběhlo mistrovství světa v resortu Northstar u města Truckee v Kalifornii. I díky podpoře Středočeského kraje vyrazilo na akci hned několik českých týmů. Před samotným závodem se většina závodníků snažila alespoň trochu aklimatizovat v masivu Kordiler, zde konkrétně v pohoří Siera Nevada. Závody probíhaly v nadmořských výškách nad 2000 mnm (až 2650) v kopcovatém terénu u jezera Tahoe, které je oblíbeným rekreačním cílem kaliforňanů. Na stránkách závodů jsou k vidění výsledky, ale také trasy jednotlivých týmů z GPS jednotek, se kterými všichni běželi. Nejvíce medailově zabodovali naši junioři, kteří obsadili druhé a třetí místo ve smíšených týmech do 20ti let. Na další medaili dosáhl veteránský (nad 40 let) mužský tým s 3380 body následovaný dalším českým týmem na čtvrtém místě. Ve smíšených týmech bez omezení věku jsme získali ještě jednu bronzovou medaili za výkon 3480 bodů a také jedno šesté místo. Celkově závod vyhráli Estonci v mužích se 4820ti body. Měsíc po americké anabázi vyrazili někteří z nás také do Finského Riihi a Raasi na Mistrovství Evropy taktéž za finanční podpory Středočeského kraje. Severské terény prověřili fyzickou a mapovou připravenost závodníků velmi důkladně. V bažinaté krajině národního parku Kurjenrahkan sice nebylo moc vysokých kopců, ale byla to poctivá Skandinávie s borůvčím po pás, klouzavými lyšejníky, kamennými plotnami, členitým terénem a různě vlhkými a brodivými bažinkami. V tomto terénu to v hlavních kategoriích na medaile nestačilo, nejlepší byli naše smíšené týmy na šestém a sedmém místě s 3560ti a 3520ti body. Čest výpravy tak zachránilo naše ultraveteránské ženské duo se stříbrnými medailemi. I zde ve Finsku dokázali Estonci vyhrát tentokrát s 5000ci body.

  ČAR info 2023/08

  1) Také letošní mistrovství světa v USA bohužel pokračovalo v neblahé americké tradici vydávání nesprávných výsledků závodu. V některých kategoriích se podařilo zmršit i pořadí na bedně, opravy jsme řešili ještě několik týdnů po závodě. Nyní už jsou na webu snad správné výsledky. Medaile teď budou měnit majitele za pomoci pošty. Taká česká výprava získala hned několik umístění na stupních vítězů, gratulujeme.

  2) Již nejbližší víkend si můžete vyzkoušet rogainingovou akci Orlický Bloudil. Původně cykloorienťák letos vypsal i pěší kategorie dvojic na 24 a 6 hodin. Údajně mohou startovat i bezprizorní jedinci.

  3) Také na ME 2023 ve Finsku, pořádané v termínu 9. až 10. září, se chystá početná výprava ČAR.

  4) 9. až 10. září pořádají rogaineři z Chemnitz v rámci akce SPORTS UNITED tzv. culture rogaine. Vypsány jsou tratě na 6, 12 a 24 hodin. Pořadatelé avizují atletický terén, já zjistil, že z Litvínova se tam dostanu busem a vlakem za 2.5 hodiny (plus MHD).

  5) Na webu letošního Kraktreku již máte rozpis a přihlášky.

  6) Hlásit se můžete na Rogaine Serra de Milany, partnerský závod Tojnárkova Bloudění. Závod se uskuteční 11. listopadu, vítězové letošního STB mají startovné zdarma.

  7) Na webu MČR HROB 2023 již zveřejnili rozpis a spustili přihlášky. A pro sichr nabízí též hanácko-český slovníček. Si snad kurňa myslijô, že jim cajzli nerozimijô :-).

  Výběrové řízení na závody ČAR v roce 2025

  Závody na rok 2024 byly již přiděleny a máme tu výběrová řízení na rok 2025. Jedná se o MČR v rogainingu a MČR v horském orientačním běhu. Obojí v klasických termínech na konci června a na začátku listopadu. Více info v sekci ČAR/informace prezidia, tož hlaste se.

  Krakonošův trek

  22. ročník letního Krakonošova treku bude 7. - 8. 10. 2023 v Broumovské vrchovině. Byl zveřejněn rozpis a už se můžete přihlašovat.

  ČAR info 2023/06-2

  Byly zveřejněny pokyny letošního MČR v rogainingu. Jako řekněme externí konzultant doplňuji pár informací. Shromaždiště bude poměrně spartánské. Nabídne pouze parkoviště, prostor pro stany, mobilní WC, cisternu s pitnou vodou, Hash House pro kategorie 12 a 24 hodin. Nebude žádný stánek (v sobotu dopoledne obchod s potravinami v obci), ani elektřina pro závodníky. Věřím, že o to víc si závod užijete :-).
  Také mistrovský rogainingový závod je součástí ČAR série 2023. Vítězové hlavních open kategorií si vyběhnou volné startovné na letošní MČR v horském orientačním běhu, které v termínu 4. až 5. listopadu pořádá klub SKI-OB Šternberk. Webové stránky závodu již pořadatelé spustili, nyní připravují rozpis a přihláškový systém.

  ČAR info 2023/06-1

  Necelá dvoustovka přihlášených se chystá na letošní MČR v rogainingu, 98 z nich poběží mistrovskou čtyřiadvacetihodinovku. V šestihodinovce se očekává těsný souboj v soutěži o nejmladšího účastníka :-).
  Večer před závodem v pátek 23. 6. proběhne na shromaždišti MČR ve Vejvanově veřejná schůze prezidia ČAR, na které se mimo jiné bude hlasovat o přidělení mistrovství v roce 2024.

  Na pořadatelství rogainingového MS 2025 se přihlásili pouze organizátoři ze Španělska, jejich nabídku nyní bude posuzovat IRF. Navržený prostor leží na severu země, v pohoří Sierra de Neila (Sistema Ibérico), závodit se bude v nadmořské výšce nad 2000 m.

  Hájský jasan se nevešel mezi deset vybraných finalistů soutěže „Strom roku 2023“. Hlasovat se bude o jiných krásných stromech, viz výběr finalistů.

  ČAR info 2023/05-1

  Lásky čas pomalu končí, tudíž je třeba začít myslet i na jiné radovánky. Nezapomeňte se proto včas přihlásit na vrcholnou akci sezóny, MČR v rogainingu 2023, kterou pro vás v křivoklátských lesích připravuje pořadatelský tým Loko Beroun. Přihlášky za nejlevnější startovné končí již příští týden, ve středu 31. května.

  Přípravy 10. ročníku Sudetského Tojnárkova Bloudění 2024 značně pokročily. Zajistil jsem shromaždiště a zamluvil ubytování v oseckém klášteře, a po včerejšku už mám oběhané všechny kontroly. Využiju i některé objekty, na kterých se závodilo při MČR HROB 2022, abych je ukázal i lidem, kteří se na ně loni nedostali. Jednu z nich, Hájský jasan, uvězněný v železobetonu, jsem přihlásil do ankety „Strom roku 2023“.
  Úžasných dřevin ale prostor závodu nabízí povícero, viz fotky z probíhání.
  « 1 2 3 4 5 8 15 22 29 »